Informacje

Rodło Opole

Rodło Opole

UKS Rodło Opole

Adres

Szarotki 1A
45-468
Opole
Opolskie

Kontakt



+48 501 216 172
rodloopole@o2.pl

Data powstania

02.09.1996

Barwy

Strony internetowe

    Brak dodanych stron internetowych.

Opis

Opis klubu dodany przez:

Uczniowski Klub Sportowy „Rodło” Opole - historia klubu

Klub „Rodło” powstał w 1996 roku przy nowo wybudowanym osiedlu w opolskiej dzielnicy, zwanej Kolonią Gosławicką.

Dzieci i młodzież z pobliskich bloków grały w piłkę na placu za osiedlem, była to grupa około 20 chłopców w wieku 9-12 lat a w niej syn ówczesnego pracownika wydziału kultury i sportu Urzędu Wojewódzkiego w Opolu Macieja Płuski .W tym czasie w kraju powstawało coraz więcej uczniowskich klubów sportowych (UKS).Władze sportowe bardzo im pomagały, szczególnie w początkowej fazie organizacyjnej jednostek. To był model, który bardzo odpowiadał grupie zapaleńców z osiedla mieszkaniowego Rodło. Młodym piłkarzom rozdano deklaracje, aby poprosili swoich rodziców o przyjście na zebranie założycielskie klubu.Wśród chłopców chcących grać w piłkę było sporo ministrantów pobliskiego kościoła. Ci chłopcy już wcześniej stanowili zwartą grupę. To dawało założycielom klubu także możliwość utworzenia organizacji, która włączyłaby się w struktury parafialnych klubów sportowych w kraju. W końcu postanowiono wykorzystać obydwie możliwości i tak zdecydowano o powstaniu Parafialnego Uczniowskiego Klubu Sportowego "RODŁO” Opole. Na nazwę "Rodło" zdecydowano się dlatego, że większość członków założycieli klubu należało do spółdzielni mieszkaniowej o tej nazwie, ale sam znak rodła był i jest dla mieszkańców Opolszczyzny symbolem patriotyzmu minionych lat. Wspomnieć tu trzeba, że jest ono znakiem Związku Polaków w Niemczech, wyrażającym łączność z narodem polskim i jego kulturą.

Na zebraniu założycielskim we wrześniu 1996 r. zjawiło się osiemnaście osób.W pierwszym statucie klubu znalazły się dwie sekcje: piłki nożnej i lekkoatletyki .5 listopada 1996 r. wojewoda opolski w odpowiednim piśmie potwierdził ,że „klub Rodło działa zgodnie z ustawami o kulturze fizycznej, o stowarzyszeniach, o systemie oświaty i zgodnie z własnym statutem”. Był to 52 UKS zarejestrowany w województwie opolskim .Zimą przełomu lat1996/1997 kapituła generalna Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego Rzeczpospolitej Polskiej stwierdziła, że założenie parafialnego klubu Rodło nastąpiło zgodnie z wytycznymi kapituły i przyznało klubowi numer ewidencyjny 67 w 1997 roku .

Pierwsze zawody

W roku 1997 z inicjatywy Zbigniewa Bońka odbywały się w kraju ogólnopolskie turnieje pod nazwą „Super Gol”. Do turnieju wojewódzkiego zakwalifikowały się dwa zespoły chłopców i jeden zespół dziewczynek. Dziewczęta (rocznik 1996) triumfowały w nim, a następnie zwyciężyły w makroregionie i wzięły udział w finale zawodów „Super Gola” w Ustroniu Śląskim gdzie zajmując drugie miejsce, odniosły wspaniały sukces. Zespoły chłopców z Rodła miały w tych zawodach większą konkurencję. W turnieju wojewódzkim jeden zespół Rodła (rocznik 1984) zajął trzecie miejsce, a drugi (rocznik 1996) – szóste.Pierwszy sezon piłkarski w Rodle rozpoczął się latem 1998 roku kiedy to postanowiono połączyć letni wypoczynek z udziałem w wielkim międzynarodowym turnieju Dobiegniewie k. Gorzowa Wielkopolskiego. W dorocznym turnieju „Dobiegniew Cup” startują zawsze drużyny dziecięce i młodzieżowe z renomowanych klubów piłkarskich z całej polski , wśród nich znalazła się także drużyna chłopców z Rodła (rocznik1985), która dotarła do finału tych rozgrywek w którym uległa nieznacznie drużynie z Gorzowa .Debiut w regularnych rozgrywkach.Jesienią 1998 r. zadebiutowały w rozgrywkach ligowych dwie drużyny Rodła – młodzików i trampkarzy, które swoje mecze rozgrywały przez kilka lat na boiskach w Grudzicach. W pierwszym swoim meczu trampkarze pokonali drużynę Polonii Prószków 3:0 a następnie okazali się najlepsi w jednej z grup w podokręgu i zagrali w turnieju finałowym, zajmując tam trzecie miejsce. Drużyna młodzików spisała się jeszcze lepiej zajmując w województwie miejsce drugie.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości
Shoutbox
Dołącz do rozmowy ?