Temat boiska treningowego przedstawiony na radzie miasta

22 marca odbyła się sesja rady miasta, na której byli obecni członkowie zarządu Oleskiego Klubu Sportowego (Andrzej Wiecha - prezes, Tomasz Kubacki - wiceprezes i Sebastian Kopel - członek zarządu). Powodem ich obecności były starania o utworzenie boiska treningowego dla OKSu Olesno. Olesno jako miasto powiatowe, posiadające klub sportowy występujący w IV lidze nie ma boiska treningowego, na którym mogliby trenować wszyscy zawodnicy trenujący w Klubie. O jakiej liczbie mowa?

TYGODNIOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ TRENINGOWYCH

Seniorzy - 27 zawodników, 3 treningi tygodniowo + mecz

Juniorzy - 25 zawodników, 3 treningi w tygodniu + mecz

Trampkarze I drużyna - 25 zawodników, 2 treningi w tygodniu + mecz

Trampkarze II drużyna - 25 zawodników, 2 treningi w tygodniu + mecz

Młodzicy - 25 zawodników, 2 treningi w tygodniu + mecz

Orliki I drużyna - 20 zawodników, 2 treningi tygodniowo + mecz

Orliki II drużyna - 25 zawodników, 2 treningi tygodniowo

Żaki - 25 zawodników, 2 treningi tygodniowo

Bambini I - 20 zawodników, 2 treningi tygodniowo

Bambini II - 20 zawodników, 2 treningi tygodniowo

Razem daje nam to 230 osób, które trenują piłkę nożną w 10 grupach. 26 jednostek treningowych w tygodniu.

W kadrze seniorów na 26 zawodników aż 16 z nich to wychowankowie OKS-u (Halski, Świerc, Jeziorowski, Kubacki, Górka, Jasina, Krzyminski, Skowronek, Brzenska, Meryk, Riemann, Bienias, Kowalczyk, Hober, Dębski i Flak). 24 zawodników pochodzi z powiatu oleskiego.

Sama drużyna seniorów w 2015 roku odbyła 122 treningi. Dodając do tego pozostałe drużyny - suma wszystkich jednostek treningowych, które odbyły się na jednej płycie jest wręcz kosmiczna. Orlik? Nie da się na nim przeprowadzić treningu dla całej drużyny. Przypomnijmy jego wymiary – 56m x 26m. Kolejną sprawą jest zdrowie zawodników. "Trawa syntetyczna jest szkodliwa dla zdrowia. Sztuczna trawa powoduje zaburzenia w układzie wiązadłowo-stawowym, obciążając głównie stawy kolanowe i skokowe. Zaburza układ mięśniowy, prawidłowy wzrost i ogólny rozwój dzieci oraz pogłębia różnego rodzaju wady postawy. Ponadto obciążenia rozchodzą się nierównomiernie po wszystkich strukturach aparatu kostnego i wiązadłowo-stawowego. Noga, szczególnie postawna nie ma tyle czasu na dostosowanie się do sztucznej nawierzchni w stosunku do trawy naturalnej czy też hali, gdzie trenuje się w specjalnym obuwiu. Dodatkowo w momencie przewrócenia się na sztucznej nawierzchni (czasie zajęć z dziećmi dzieje się to co chwilę), często dochodzi do różnych obrażeń (głównie przetarcia skórne) co skutecznie zniechęca dzieci do zajęć."(www.csasy.pl)

Tyle o treningach.

A jak wygląda sprawa z rozgrywaniem meczów na stadionie? Seniorzy w ciągu jednego sezonu rozgrywają u siebie 17 spotkań. Juniorzy młodsi 11, pierwsza drużyna trampkarzy 8, druga drużyna trampkarzy 8, młodzicy swoje mecze rozgrywają w Borkach Małych. 44 mecze w ciągu 12 miesięcy. A przecież może zdarzyć się taka sytuacja, że w ciągu jednego weekendu wszystkie drużyny rozegrają mecz w Oleśnie.

Pełnowymiarowe boisko służyłoby nie tylko do trenowania. Można na nim rozgrywać również mecze sparingowe wszystkich drużyn. Sama drużyna seniorów rozegrała 10 sparingów w czasie trwania obecnego sezonu( sparingi letnie i zimowe). Wiązało się to z wyjazdami do Częstochowy, Kluczborka i Opola. Oczywiście generuje to koszty( wynajem boiska i koszt dojazdu). Suma wydawana na te sprawy mogłaby spokojnie pokryć koszty obozu dla drużyny młodzieżowej.

OKS od lat słynie z dobrego szkolenia młodzieży. Przykłady? Adam Deja gra w ekstraklasowym Podbeskidziu Bielsko - Biała, jego brat Sebastian występuje w MKS-ie Kluczbork - I Liga, Wojciech Hober grał w I i II lidze również w kluczborskich barwach, podobna sytuacja ma się z Grzegorzem Świtałą. Jan Grzesik występuje w II - ligowej Siarce Tarnobrzeg, a w poprzednim sezonie grał w Pogoni Siedlce( I Liga). W sezonie 2014/15 młodzicy zostali Mistrzem Województwa Opolskiego.

To wszystko pokazuje, że warto szkolić i warto trenować. OKS Olesno to marka rozpoznawana i szanowana w naszym województwie. Bez boiska treningowego bardzo ciężko będzie nam się rozwijać. Już na ten moment prawie wszystkie drużyny posiadają takie boiska.Ze strony Klubu dołożymy wszelkich starań, aby boisko treningowe powstało i jak najlepiej spełniało swoją funkcję. Będziemy Państwa na bieżąco informować o postępach w tej sprawie.

Fot: Nasi przedstawiciele merytorycznie i rzeczowo przedstawili wszystkie zagadnienia dotyczące boiska treningowego.